Hírek archívuma
2019. február 28.
Az együttműködés a fejlődés kulcsa
Interjú Vattamány Zsolt polgármesterrel Hogyan alakult a tavalyi év az önkormányzat életében? A 2018-as évünket sok szempontból sikeresnek ítélem, ugyanakkor az évértékelők idején mindig kettős érzések vannak bennem, hiszen egy ekkora város ügyeit nem lehet bizonyos dátumtól dátumig befejezettnek tekinteni. Ez folyamatos munka, mely nemcsak éveken, olykor ciklusokon is átível. Sikerült megvalósítanunk a terveink nagyobb részét, és vannak előkészített, valamint folyamatban lévő projektjeink is.
Mesélne róluk? A lakosságot leginkább érintő munkák természetesen a felújítások, rendezvények és támogatások voltak. Megújult ismét 4 orvosi rendelő, 4 utca 1,25 km hosszan, két óvodában és egy iskolában történtek fejlesztések, és közel 70 db új, vandálbiztos, nagy űrtartalmú kukát helyeztünk ki a kerület több pontjára. Számos pályázati lehetőséget kínáltunk tavaly is az erzsébetvárosi társasházaknak modernizációra, mellyel – nagy örömünkre – igen sokan éltek is. Nagy sikernek örvendtek 2018-ban városkártya-programunk eseményei, valamint a sport, kulturális és időseknek szervezett rendezvényeink is rengeteg érdeklődőt vonzottak. Büszke vagyok arra, hogy ezek a projektek hosszú évek óta sikeresek, és hagyományt tudtunk teremteni velük a kerületben. Ez volt az egyik elsődleges szándékunk, amikor kidolgoztuk ezeket az ötleteket évekkel ezelőtt.
Miért fontos újabb hagyományokat teremteni egy ilyen nyüzsgő, történelmi városrészben? Véleményem szerint a közösség egyik legfontosabb építő ereje a kultúrája, hagyományai. Sokan úgy gondolják, hogy egy belvárosi kerületben nem lehet összetartó, erős közösségeket építeni, mert sok az albérlő, a turista, és kevesebb az életvitelszerűen itt élő polgár. Nekünk mégis az volt a célunk, hogy mindenkit bevonjunk Erzsébetváros életébe, és valamilyen módon megszólítsuk. Bátran mondhatom, hogy jó úton haladunk, hiszen remekül együtt tudunk működni az erzsébetvárosiakkal és a kerületi szervezetekkel, egyesületekkel, egyházakkal, akik mind az itt élők visszajelzéseit tolmácsolják felénk. Így lehet az, hogy például egy intézmény-felújítás kapcsán be tudjuk építeni az ott dolgozók, környéken élők kéréseit, javaslatait a fejlesztési tervekbe.
Ha már a fejlesztést említette, beszélne a kerület idei költségvetéséről is? Február 11-én fogadtuk el a költségvetést, mely az előző nyolc évhez hasonlóan ismét működési többlettel számol. Az elmúlt évek kiegyensúlyozott gazdálkodása, a költségvetés belső egyensúlya lehetővé teszi, hogy tovább haladhassunk a fejlődés útján. Az Erzsébet Terv program keretein belül az előző évekhez hasonlóan szinte minden területen – legyen szó városfejlesztésről vagy az oktatás-kultúra ügyéről – komplex fejlesztéseket tudunk megvalósítani. 2019-ben is fontos célkitűzésként jelenik meg a köztisztaság és a közrend helyzetének további javítása, emellett a különböző támogatási formákkal igyekszünk segítséget nyújtani az erzsébetvárosi lakosság számára.
Számszerűsítve mit jelent ez? Idén az előző évhez képest 12%- kal több forrást szeretnénk biztosítani felújítási munkálatokra, melyek a költségvetési kiadások közel 20%-át teszik ki. Az intézmények közül a Peterdy utcai és a Dózsa György úti idősotthon újulhat meg, utóbbi esetében egy demens személyek ellátására alkalmas részleg kialakítása is tervben van. Ezenkívül az Alsóerdősori Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnázium, valamint három erzsébetvárosi óvoda korszerűsítésére különítettünk el fedezetet. Az útfelújítások is tovább folytatódnak: idén megújul többek között a Csengery, a Hársfa és a Nagy Diófa utca, valamint folytatódik a Peterdy utca és a Szövetség utca rekonstrukciója. A társasházak felújításához kapcsolódó támogatások összege az előző évhez viszonyítva idén több mint 45%-kal magasabb, melyből pályázat útján a házak nyílászárói, kapuk és kapualjak, tetőjárda-felújítások, általános felújítási és javítási munkálatok finanszírozására nyílik lehetőség. A város vezetése prioritásként kezeli a zöldfelületek növelését, így a Dob utcai 15-ös tömbben lévő és a Százház utcai parkok létrehozása, fenntartása is bekerült a költségvetési tételek közé.
A belső-erzsébetvárosi negyed frekventált részein mit terveznek? A közterületi takarítási feladatokra idén is jelentős többletforrást szánunk, melyből új takarítógépek és haszongépjárművek beszerzését, újabb utcai szemetesedények cseréjét, valamint új közterületi illemhelyek létesítését tervezzük. Ugyancsak kiemelt feladat a közbiztonság fenntartása nemcsak Belső-Erzsébetvárosban, hanem az egész kerületben, ehhez kapcsolódóan a térfigyelő rendszer működtetésével, a járőrszolgálattal és a turisztikai szezonban emelt rendőri jelenléttel összefüggő támogatásokról is döntés született. Budapest évről évre népszerűbb, egyre többen választják úticélnak fővárosunkat, így egyre nagyobb feladatot ró a belvárosi kerületekre a kialakult helyzet enyhítése. Nagyon sok energiát, munkaórát és forrást fektetünk évek óta abba, hogy a turisztikai népszerűség előnyeiből Erzsébetváros gyarapodhasson, és hátrányait idővel minimálisra csökkenthessük.
Mit emelne még ki a tervek sorából? Továbbra is bővülő szolgáltatásokkal biztosítjuk a kerületieknek a népszerű Erzsébetváros Kártya program lehetőségeit, ezen belül például a kerületi lakosok kedvezményes belépőjegyekkel látogathatják a Fővárosi Állat- és Növénykertet, a hamarosan megnyíló Innovatív Játszóházat, és ingyenesen vehetnek részt az önkormányzat által szervezett programokon. A kerület időskorú lakossága számára az egyéb szolgáltatások mellett ingyenes személyszállítással és jogi tanácsadással, valamint karácsonykor ünnepi ajándékcsomaggal kívánunk segítséget nyújtani. A gyermekek számára nyújtandó támogatások közül kiemelhető az ingyenes gépjárműoktatás, a „Minden gyermek jusson el színházba!” program, a szünidei napközis tábor és étkeztetés biztosítása, az ösztöndíjak rendszere, valamint a sportolási lehetőségek szélesítése. Végül, de nem utolsósorban kulturális területen is bővül a palettánk idén, a már meglévő színterek mellett számos új projektet is szeretnénk indítani.
Pedig kultúrából nem áll rosszul most sem a kerület. Azt gondolom, bátran kijelenthetjük, hogy Erzsébetváros országosan is igen jelentős kulturális központ. Méltó lenne kerületünk múltjához és jelenéhez, ha a világban is így tartanának minket számon. Ezen a téren is előretörő terveink vannak, bízom benne, hogy sikerül megvalósítani mindet!
Tervei között szerepel az is, hogy újra indul a polgármesteri posztért ősszel? Megtiszteltetés lenne egy újabb ciklusban ezért a kerületért dolgozni. Erzsébetvárosban egy olyan kivételes kapcsolat alakult ki a városvezetés és a lakosság között, amely a közös együttműködésen, párbeszéden alapszik. Mindennapi munkánk során folyamatosan érezzük a lakók támogatását, és tapasztaljuk a közös munka eredményeit. Véleményem szerint ebben a sikeres együttműködésben még számos lehetőség rejlik, így továbbra is szívesen maradnék partner ebben az összefogásban. |
Keresés az oldalonElérhetőségekE-mail: Telefon: 1-462-3204, 1-462-3205 Fax: 1-342-4732 Lev. cím: 1073 Budapest, Erzsébet krt. 6. Névjegy: Vattamány Zsolt
2006 -
Egyéni választókörzetben megválasztott önkormányzati képviselő
2006 - 2008
Fidesz frakcióvezető helyettes
2008 - 2010
Fidesz frakcióvezető
2010 -
Polgármester
Ajánlott linkek |